Dlaczego warto kupić mieszkanie bądź dom?

Dlaczego warto kupić mieszkanie bądź dom?

Dlaczego warto kupić mieszkanie w czasach wysokiej inflacji? Jak zabezpieczyć się przed wzrostem rat? Jak kupić mieszkanie z głową? Odpowiedzi na te pytania oznacza w tym artykule. Pomogą ci one podjąć jedną z ważniejszych decyzji w twoim życiu, czyli  zakup własnej nieruchomości. 

W obecnych czasach pojawia się coraz więcej osób, które odradzają kupowania nieruchomości na kredyt hipoteczny, w związku z rosnącą inflacją. Większość osób nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę, a hipoteka im to umożliwia. W pewnym momencie twojego życia będzie moment, w którym zapragniesz usamodzielnić się i iść na swoje. W tym momencie masz dwie opcje. Pierwsza to kupno własnej nieruchomości, co ma swoje plusy i minusy, jednak tych pierwszych jest znacznie więcej. Druga opcja to wynajem, który sprawdzi się kiedy wiesz, że w najbliższym czasie chcesz się przeprowadzić. Koszt wynajmu mieszkania jest podobny do wysokości raty kredytu hipotecznego. Najczęściej wynajmując mieszkanie tak naprawdę spłacasz hipotekę kogoś innego, więc chyba lepiej spłacać raty kredytu za własne mieszkanie. 

Dlaczego warto kupić mieszkanie bądź dom?

Własna nieruchomości to niejako zabezpieczenie na przyszłość. Wiele młodych osób, które obecnie wynajmuje mieszkania nie zawsze bierze pod uwagę swoją przyszłość. Własne mieszkanie sprawia, że będąc na emeryturze nie będziesz musiał płacić sporej kwoty za wynajem. Nie ma co się oszukiwać, że emerytów będzie stać na wynajem nieruchomości. Kupując mieszkanie w wieku 25 lat stanie się ono twoją własnością w wieku 45-55 lat, w zależności od tego na jak długo zaciągniemy zobowiązanie kredytowe. 

Wiele osób wstrzymuje się z kupnem nieruchomości z nadzieją, że spadną ich ceny. Jest jednak wiele spekulacji na ten temat i dużo wskazuje na to, że ceny ustabilizują się na obecnym poziomie, a nawet minimalnie wzrosną. Niższe ceny mogą pojawiać się w przypadku nieruchomości zlokalizowanych na obrzeżach miast, w małych miejscowościach czy na wsiach. Jeśli jednak w ciągu kilku najbliższych lat ceny nieruchomości spadną, nie będziesz stratny na zakupie mieszkania. W końcu przez te kilka lat spłacisz część zadłużenia. W razie spadku wartości mieszkania możesz je sprzedać bądź wynająć.

Inną kwestią są rosnące stopy procentowe, co przekłada się na wyższe raty kredytów hipotecznych. Przed rosnącymi ratami kredytowymi możesz uchronić się biorąc kredyt ze stałym oprocentowaniem. W ten sposób przez minimum 5 lat masz zagwarantowaną stałą ratę. Po tym czasie wysokość twojej raty może się zmienić, jednak masz te kilka lat spokoju.

Jak kupić nieruchomość z głową?

Przede wszystkim na początku przeglądnij oferty banków i wybierz tą z najmniejszym oprocentowaniem. W obecnych czasach najlepszą opcją jest kredyt ze stałym oprocentowaniem. Wraz z doradcą kredytowym oblicz swoją zdolność kredytową. Najlepszą opcją w tych niepewnych czasach jest zostawienie środków na ewentualny wzrost rat kredytu. Jeśli twoje zarobki pozwalają ci wziąć kredyt na kwotę 500 tysięcy, nie bierz więcej niż 400 tysięcy. To przełoży się na miesięczną ratę niższą o kilkaset złotych. Pieniądze te przydadzą się w razie wzrostu wysokości rat, a także możesz je wykorzystać na wcześniejszą spłatę kredytu.