:: English :: Español

Renata Domagalska

Malarstwo w tradycyjnych technikach: olej na płótnie i desce, akryl, akwarela, pastel, tusz i węgiel. Współczesne Malarstwo ekspresyjno figuratywne...

Pretekst Akt, Portret, Pejzaż, Plaża, Taniec, Zwierzęta, Różne ...

:: English :: Polski :: Español czyste intencjeżarliwiesekretnieMiękkość światła Na Sprzedażgranatowy taniectangow świetlemistycznaw tańcutrzy gracje flamenco ogieńflamenco morska sukienkawirujące flamenco, tancerkaszalone flamenco - tancerkisiedzące hiszpańskie tancerki flamenco

...

Pochodzenie pieśni i tańców flamenco jest niepewne. Często wymienia się wiek osiemnasty jako okres, w którym ten styl zaczął nabierać kształtu, ale już rzymski poeta Juwenalis wspominał o dziewczętach z Kadyksu - puellae gaditanae - które za czasów cesarza Trajana tańczyły w Rzymie przy wtórze kastanietów z brązu.

Tworzący w latach sześćdziesiątych poeta i znawca flamenco, Domingo Manfredi, uznał to za wystarczający dowód, aby szukać źródeł flamenco w starożytności. Inni sugerowali pochodzenie z wielu źródeł, wskazując na bogatą mieszaninę kultur - iberyjskiej, fenickiej, wizygockiej, greckiej, rzymskiej, arabskiej - które rozkwitały w Hiszpanii na przestrzeni wieków. Kompozytor Manuel de Falla wymieniał jako kluczowe czynniki w rozwoju flamenco mauretańską inwazję w roku 711, przyjęcie przez hiszpański kościół bizantyjskiego śpiewu liturgicznego oraz przybycie Cyganów, którzy przywieźli ze sobą wpływy hinduskich pieśni w postaci nietonalnych skal i subtelnych odcieni harmonicznych.

Rola, jaką odegrali Cyganie, była decydująca, ale też prawdopodobnie najmniej zrozumiana. Po pierwsze, nie ma jednomyślności co do czasu ich rzeczywistego przybycia do Hiszpanii. Wydaje się, że były co najmniej dwie fale: jedna z Afryki Północnej w okresie wpływów islamu, druga z Francji, w latach nieznacznie wyprzedzających upadek Grenady w roku 1492. Nikt nie wątpi, że odegrali oni główną rolę w rozwoju flamenco (...) Niektórzy próbowali podzielić palos - różne style i rodzaje pieśni w ramach flamenco - na pochodzące przypuszczalnie od Cyganów i z innych źródeł. Inni umieszczają jednak niektóre palos całkowicie poza flamenco. (...) Czy będą to pieśni mauretańskie czy żydowskie, cygańskie czy andaluzyjskie, istnieje instynktowne wyczucie muzyki flamenco, które ułatwia rozpoznanie. (...) Przez co najmniej ostatnie dwa stulecia flamenco było muzyką i tańcem społecznych wyrzutków, ludzi z hiszpańskiego marginesu, a w szczególności społeczeństwa Andaluzhji.

(Jason Webster duende w poszukiwaniu flamenco)

© Copyright by Renata Domagalska 2020 | Kontakt | | Ostatnia aktualizacja 2019-07-02 ::linki ::mapa strony